איך משווקים נכון באינסטגרם?

אינסטגרם - איזו רשת חברתית נהדרת!
אני כל כך אוהבת אותה, כשגיליתי אותה אהבתי את הפילטרים, את האפקטים אבל לא ממש הבנתי מה קורה שם, לכן נעלתי את אפשרות הפרסום של הצילומים שלי ורק השתמשתי באפקטים לעצמי.
לאחרונה פתחתי את חשבון האינסטגרם שלי מחדש וממש התאהבתי. אני לומדת עליה, מצלמת ונמצאת בה המון, לפעמים יותר מאשר בפייסבוק.
בעלות עסקים שאני מלווה מתייעצות איתי הרבה על אינסטגרם, עבורן אני קוראת מאמרים ועוקבת אחרי מומחיות בעולם. אבל אין כמו מומחית ישראלית, לכן ראיינתי את אירה חרקובסקי דותן.
״אושיית״ אינסטגרם ישראלית, שיש לה, נכון לכתיבת שורות אלו, יותר מעשרים אלף עוקבים.
דיברנו על איך כדאי ומומלץ לנהל דף אינסטגרם על מנת שהוא יהיה איכותי, מזמין, פעיל וגם כמובן מייצר ובונה עוד קהל למותג שלנו.

להלן עיקרי ההמלצות לניהול נכון של פרופיל אינסטגרם עסקי:
1. בניית אסטרטגיית תוכן לפרופיל, פירוקה לתוכנית עבודה, קבלת החלטה לגבי מבנה הפרופיל, סוגי התמונות, פעילויות ותדירות ההעלאה.
2. מומלץ להתייחס לפרופיל האינסטגרם כ״מגזין יומי״. מה זה אומר? להעלות לפחות תמונה אחת ביום ועדיף לא יותר משלוש.
3. התוכן הוא המלך. יצירת תוכן איכותי, מושך מבחינה ויזואלית וברוח האינסטגרם, מגביר באופן משמעותי את הסיכוי שיעקובו אחרי הפרופיל שלכם.
4. אינסטגרם היא רשת חברתית, לא מספיק רק להעלות תמונות. חשוב ליצור אינטרקציה, להיות פעילים, להיות מודעים לקבוצות הישראליות הגדולות הפועלות ברשת, להכיר את ההאשטגים הנכונים, לעשות לייקים ולהגיב למשתמשים.

ira_info-03
אירה, ספרי עלייך, במה את עוסקת וכיצד הגעת לאינסטגרם?

לאינסטגרם הגעתי בערך חצי שנה אחרי שהרשת נפתחה. חווית המשתמש הראשונית הייתה בעיקר סביב תיעוד עצמי ועם הזמן הבנתי את הפוטנציאל והתחלתי לצלם בצורה אומנותית יותר. את רוב התמונות שלי צילמתי וערכתי  על ידי הסמארטפון האינסטגרם, למעשה נתן לי במה לחלוק את אהבתי לצילום דרכה למדתי על עצמי ולימדתי את עצמי מעריכת תמונות ועד להבנת המנועים שמאחורי ה"מטריקס של הרשתות החברתיות": איך מתנהלים ברשת, מה עובד ומה פחות, מה עושים ומה לא, איך לגרום לאנשים להגיב ולהתעניין ואיך להניע אותם לפעולה.

כיצד את משלבת את כל העיסוקים שלך?

כיום, אפשר לומר שאני מנהלת חיים מקצועיים כפולים – ביום עובדת כמהנדסת בבנק ובערב עוטה את חליפת האינסטורית ומפתחת את העסק שלי. לפני כשלושה חודשים פתחתי דף עסקי בפייסבוק שעוסק במתן ייעוץ, המלצות וטיפים להתנהלות נכונה באינסטגרם. אני מתרכזת בפרופילים עסקיים, אך גם כל מי שיש לו פרופיל פרטי יוכל לקבל ערך מהדף.
כיום אני גם מייעצת לבעלי עסקים כיצד לבנות פרופיל עסקי מצליח באינסטגרם, מעבירה הרצאות והדרכות ובונה את האתר העסקי שיכלול תכנים נוספים. במקביל אני כותבת את הבלוג ״אומאמי״ שעוסק בלייף סטייל, אימהות ואופנה. פתחתי אותו לפני כשנתיים, בחופשת הלידה מתוך הרגשתי שאני רוצה מקום אחד שייאגד את כל האהבות שלי – קודם כל המשפחה שלי, ולאחריה צילום, כתיבה ואופנה.

2016-03-02 20.08.03

מה את ממליצה לבעלות עסקים קטנים, שמנהלות את פרופיל האינסטגרם שלהן בעצמן?
אני ממליצה לחשוב על האינסטגרם כעל המגזין של העסק. כלומר, גם מבחינת תדירות של העלאת תמונות, לא להעלות יותר מ-3-4 תמונות ביום. כשמעלים בין אחת לשלוש תמונות ביום מגדילים את החשיפה של הפרופיל. באינסטגרם זה הכל עניין של חשיפה. ככל שאת מעלה יותר, בגבול הטעם הטוב, ככל שאת מגיבה יותר, משתתפת יותר בדיונים, מגיבה לאחרים, לא רק בפרופיל שלך, אלא גם בגלריות של האשטגים לפי נושאים שקשורים לעסק שלך, ככה רואים את התמונות שלך יותר ויותר אנשים כי זה חשוף בטאבים השונים באינסטגרם. זה בעצם להעלות את הווליום.
עכשיו, יש דרכים להפוך את הפרופיל לפרופיל מעניין וכזה שמושך עוקבים. הדבר הראשון זה יצירת שפה ויזואלית אחידה לפרופיל, כלומר לשמור על קו קבוע מבחינת תכנים, עריכה, סגנון הפרופיל. להשתדל לא להיות ממש בלתי צפויים ולהעלות, פעם אחת חתול, פעם אחת פלאפל, פעם אחת מוצר. כל זה בהנחה שמדובר בפרופיל עם זיקה עסקית. בפרופיל אישי, כמובן, אפשר לעשות מה שרוצים.
בפרופיל עסקי חשוב לבנות אסטרטגיית תוכן בהתאם למסר שאנחנו רוצים להעביר ולהיצמד לתכנים שמהם יורכב הפרופיל. זה נכון גם מבחינת סגנון צילום ועריכת התמונות. עלינו לשאול את עצמנו האם אנחנו רוצים להביא איזשהו סיפור מסוים? לברר לעצמנו איך אנו רוצים שהעוקבים יראו אותנו. אפילו לבחירות איזו סוג תמונה יש משמעות, למשל, יש מי שמצלמות במיוחד לאינסטגרם ויש מי שמביאות תמונות מהקטלוגים שלהן. אגב, גם תמונה שצולמה על הסט אפשר להפוך לתמונת אינסטגרם.
shutterstock_183164852

כיצד ניתן לעשות זאת?
כשמשתמשים בתמונות מתוך קטלוג/ קמפיין/ הפקה שצולמה לטובת העסק, ניתן להפוך את התמונות ליותר "אינסטגרמיות". על ידי חיתוך חדש של התמונה, הוספת פילטר של אינסטגרם, צילום התמונה לצד חפץ אמיתי או הכנסת היד לפריים ליצירת סיפור שנותן טאץ' אחר ולא רק תמונת קטלוג.

איך מייצרים 'נראות ויזואלית טובה'?
אני ממליצה לבדוק מה מושך לנו את העין באינסטגרם, מה גורם לנו לעצור על תמונה כלשהי ולנסות ליצור את זה גם בפרופיל שלנו. בנוסף חשוב שלצד הנראות הויזואלית האחידה והמושכת של כל תמונות הפרופיל לוודא שגם התמונה הבודדת, שעומדת בפני עצמה, תהיה מעניינת.
כדי ליצור נראות ויזואלית כדאי לפתח את סגנון הצילום שלכם, לחפש השראה, להסתכל על פרופילים טובים אחרים, להתנסות בסגנונות שונים עד שמוצאים מה שמתאים לכם. השתמשו גם בתמונות אישיות בעלות אוריינטציה עסקית, בדקו אילו תמונות מקבלות הכי הרבה לייקים ומעורבות מצד העוקבים, תלמדו מזה מה עובד טוב יותר והשתדלו להמשיך בקו הזה.

מה לגבי האשטאגים?
עד כאן דיברנו על הצד של התוכן. אבל יש את נושא התיוגים: איך לתייג נכון? מה זה האשטגים טובים? כמה האשטגים מומלץ וניתן לתייג בכל תמונה? האם נכון לשים בכותרת או בתגובה? האם לחלק אותם? אתן כמה דוגמאות: אפשר לשים עד 30 האשטגים לתמונה, האשטאג שמכיל מיליונים של תמונות זה לא האשטאג טוב, כי התמונה שלנו הולכת לאיבוד וגם הרלוונטיות של התמונות נמוכה מאד. מצד שני, האשטאגים קטנים מידי לא תורמים במיוחד לחשיפה של הפרופיל. אני ממליצה לחפש האשטגים לפי נושא התמונה שיש בהן בין עשרות אלפים ועד מיליון תמונות. ככה ההאשטג יהיה מספיק גדול מבחינת החשיפה שלו, הרלוונטיות ואיכות התמונות תהיה גבוהה ולתמונה שלכם יהיה זמן חשיפה יחסית גבוה.
shutterstock_324269330

מה זה קטנים מדי, במימדים של הארץ?
קטנים מדי במימדים של הארץ זה 1000 תמונות להאשטאג. בתור האשטאג חדש שמתחיל זה בסדר, אבל אם אני רוצה שהתמונה שלי תיחשף לקהלים חדשים, שזו המטרה של ההאשטאגים, מה שהייתי ממליצה זה, כאמור, לחפש את ההאשטאגים שכוללים בין עשרות אלפים למיליון תמונות.

יש כאלה ישראליים?
יש, לא מעט אפילו. בעיקר אלו ההאשטאגים של הקבוצות הישראליות ויש לא מעט קבוצות ישראליות. אני ממליצה תמיד לתייג להאשטגים של קבוצות ישראליות מובילות, כי בכל יום בוחרים "תמונת היום". ייתכן גם ויהיה אתגר או איזשהו נושא שהתמונה שלך תהיה רלוונטית, יבחרו בה ותקבלי חשיפה לעוד עשרות אלפי אנשים שעוקבים אחרי הקבוצות האלה. כנ"ל קבוצות גדולות בחו"ל, הרבה ישראלים חברים בקבוצות כאלה גם בחו"ל וזה בכלל חשיפה למאות אלפי משתמשים, כך שתיוגים נכונים מאד עוזרים.
מעבר לתיוג התמונה, יצירת אינטראקציה – לייקים ותגובות על תמונות של משתמשים אחרים זה משהו שחובה לעשות. לא רק לנעקבים שלך, אלא גם לבחור האשטאג שאת מתייגת אליו, למשל שקשור לתחום של הפרופיל שלך, ולעשות לייקים לתמונות נוספות בהאשטג. לא רק לתמונות הטובות ביותר, אלא גם לתמונות "סבירות פלוס" וזאת על מנת להביא את בעלי אותן תמונות לפרופיל שלך.

איך את ממליצה שיותר אנשים יחשפו לתמונות שמעלים?
מהצד החברתי, כשאת עושה לייקים לאנשים שאת לא עוקבת אחריהם בהאשטאג שרלוונטי אליך אז הם מגיעים לפרופיל שלך ואם הפרופיל שלך מספיק מעניין אז הם גם יעקבו אחרייך. זה בעצם שיווק עצמי באינסטגרם, זה לאו דווקא אומר "אהבתי את התמונה", למרות שזה גם מצוין, זה אומר "בואו תראו את הפרופיל שלי".
מה שמביא את החשיפה הנכונה זה השילוב של הצד החברתי והצד של התוכן. כפי שציינתי בתחילת הראיון צריך להקפיד על תוכן האיכותי, על ערך שנותנים בתמונות, שימוש בפרופיל כמגזין, חשיבה חכמה ואסטרטגית – מצד אחד לא להעלות 10 תמונות דומות אחת אחרי השנייה, מצד שני הן כן צריכות לדבר באותה שפה. אז יש פה הרבה מחשבה, צריך לתכנן איך אנחנו עושים את זה בצורה שלא תעיק ולא תציק אבל כן תחשוף כמה שיותר את הפרופיל.

shutterstock_338826623

 

החיבור בין אינסטגרם לפייסבוק, מה את אומרת על זה? על כך שמעלים תמונה לאינסטגרם ורואים אותה גם בפייסבוק?
אני באופן אישי חושבת שצריך להתאים את התוכן לכל מדיה. זה אומר שמה שאני מעלה לפייסבוק זה לא מה שיעלה לאינסטגרם, וזה לא מה שיעלה לבלוג. זו יכולה להיות אותה התמונה, אבל אני אתאים את הכותרת, אני אכתוב בשפה אחרת, אני לא אתייג כמו שאני מתייגת באינסטגרם. באינסטגרם אני אכתוב באנגלית, בפייסבוק אני אכתוב בעברית. פעם זה בכלל היה שונה אצלי כי לאינסטגרם הייתי מעלה תמונות אומנותיות של צילום ולפייסבוק הייתי מעלה תוכן אחר לגמרי. מאז שאני אמא, זה קצת התערבב ואני מעלה תמונות אישיות גם לאינסטגרם וגם לפייסבוק, אך עדיין מתאימה את התכנים בהתאם לכל מדיה. אם אנחנו מתייגים בכותרת ואז בכלל זה נראה זוועה, כי זה עולה לפייסבוק עם האשטאגים שלא קשורים בכלל לעולם התוכן של פייסבוק וזה לא נראה טוב בעין. וגם, אם אני עוקבת אחריך גם באינטסגרם וגם בפייסבוק, למה אני צריכה לראות אותו הדבר פעמיים? ואם את בכל אופן בוחרת לשתף גם בפייסבוק אז עדיף לכתוב בעברית, ולא באנגלית כמו שמקובל באינסטגרם. בשורה התחתונה, אני בעד להפריד ובעד לחשוב על תוכן שיהיה נכון ורלוונטי לאותה המדיה ולא לעשות משהו אוטומטי.

מה לגבי שימוש בעברית או אנגלית באינסטגרם?
באנגלית. כי ברגע שיש לך עוקבים גם מחו"ל זה פשוט לא מנומס.
מצד שני, אם את פונה לקהל בעברית? זאת אומרת שהקהל הוא דובר השפה העברית.
בגדול אני חושבת שצריך לכתוב באנגלית, לעסקים קטנים ישראליים שאין להם עדיין אלפי עוקבים אז עברית זה אחלה, אבל ברגע שגדלים והפרופיל נהיה בינלאומי אז איפשהו כבר מרגישים את הצורך לכתוב באנגלית. קחי למשל את הפרופיל של דיילי דודלגרם @dailydoodlrgram, שזאת גפן רפאלי שהפרופיל שלה מדהים או את הפרופיל של אוהד בניט @ohadbenit שהוא מעצב, שניהם כותבים באנגלית. אבל אפשר לכתוב גם וגם, משפט בעברית ומשפט באנגלית וזה בסדר. לפעמים אני מעלה תמונות ואני כותבת רק בעברית כי אם זה באמת משהו ממש מקומי, אבל זה קורה לעיתים מאד רחוקות, בדרך כלל אם חשוב לי העברית, אכתוב גם וגם, בשביל להיות מנומסת גם כלפי העוקבים שלי בחו"ל. כי זו רשת בינלאומית.
בעודי שואלת את השאלה הבאה, אירה נכנסת לבדוק את פרופיל האינסטגרם שלי… מרגישה כמו במבחן לרגע…

ואז היא אומרת: "הנראות שלך מהממת,  הפרופיל שלך מהמם"
"תודה, אני נורא עוד לא...״, מתמהמהת בתשובה
"זה בא לך באופן טבעי",
אני נמסה... מתעשתת ושואלת את השאלה הבאה…

2016-03-02 20.07.29

אז מתי הופך פרופיל לפופולארי?

יש הרבה פרמטרים. זו לא רק הנראות, יכול להיות שהנראות לא אופטימלית, מבולגנת אבל יש דברים אחרים. אולי בעל הפרופיל יוצר כל יום אינטראקציה, אולי כותבים עליו הרבה במדיות אחרות, את יודעת, אפשר להגיע לפרופיל בכל מיני דרכים, לא רק באינסטגרם עצמו. למשל, לבני נוער יש נקודת פתיחה הרבה יותר גבוהה מאיתנו. מישהי בת 16 שפותחת פרופיל, יש לה 1000 עוקבים תוך יומיים, כי מעגלי החברים שלה הרבה יותר רחבים והיא חיה בתוך הרשת. כנ"ל לגבי אנשים מפורסמים...
לא תמיד יש תשובה מאוד חד משמעית, יש פרופיל של בחור שמצאתי, אפרו-אמריקאי, שכל יום, כל מה שהוא מעלה זה סלפי של עצמו, הפרצוף שלו על כל המסך, מחייך בדרך כלל. יש לו 155 אלף עוקבים, זה קטע מטורף. את אומרת "מה?!". והנה, יש דרכים שונות, את זה אני תמיד גם אומרת, להגיע למספרי עוקבים גבוהים, כולל, אגב ,קניית לייקים, קניית עוקבים. אולי את לא יודעת אבל ייתכן ומישהו כן עשה את זה.
חוץ מזה, יש הרבה פרמטרים שאנחנו אפילו לא חשופים אליהם. אני מתמקדת בעולם שלי בתוכן איכותי ובדרך שבעיניי היא נכונה, איך להתנהל בצורה שהיא נחמדה ומיטיבה עם אחרים ולתת באמת הרבה ערך ולהעניק מעצמך. אני מאמינה שזה נכון גם לאנשים פרטיים וגם לפרופילים עסקיים כדי שישמעו עליך ושיכירו את העסק ובסופו של דבר זה גם יביא לקוחות ומכירות.

ולסיום איזה טיפים את יכולה לתת בנושא הצילום לצורך בניית פרופיל האינסטגרם?
יש לי פוסט חדש בבלוג, לגבי יצירת תמונות טובות לאינסטגרם, המדבר בעיקר על צילום - ארבעה טיפים ליצירת תמונה טובה לאינסטגרם.

 

כמה מילים לסיכום על אינסטגרם - זו רשת שמספר הנרשמים אליה עולה ועולה בצורה מסחררת לעיתים לוקח להגיע לארץ לאט לאט גם היא מתחילה לכבוש את הרשת הישראלית, והמון בעלי עסקים וכמובן גם אנשים פרטיים נמצאים בה לא מעט, יש כאלה אפילו יותר מאשר בפייסבוק, לכן בראיון עם אירה ישנם המון טיפים, רעיונות והמלצות חשובות איך לייצר נוכחות נכונה באינסטגרם, אז ניפגש גם שם?

_________________________________________________________________

ואני רוצה לספר על הכנס שאני עורכת ב 28/3/16 לנשים עצמאיות בבאר שבע.
כנס מושקע, בתכנים, בעיצוב, בהרצאות, פה במקום מגורי - בדרום.
הנושא שמלווה את הכנס היא "מהפנים לחוץ".
האישיות הפנימית של בעלת העסק וגם איך היא משווקת אותה החוצה.
חשיבה על נשים עצמאיות שרוצות להתפתח, להגשים את חלומן, לגדול עם העסק הקיים.
מחיר בהרשמה מוקדם לכנס הוא 197 ש"ח (במקום 249) עד התאריך 10/3.
לינק לפרטים נוספים ולהרשמה כאן