מי לא אוהבת לחלום? ראיון עם מרשה ווידר

האמת, שעד לא מכבר לא הרשתי לעצמי לחלום לטווח רחוק, הן חלומות עסקיים והן חלומות אישיים. כל חלום היה לטווח של שבוע, שפשוט נעבור את השבוע בלי שפעות של הילדים, או מקסימום לטווח של חודש - האם אמצא בייביסיטר ליום עיון. כל מה שהיה מעבר לזה היה מעורפל, מעונן, והעננים לא התפוגגו המון שנים, בעיקר בשל הפחד להתאכזב מחלום שלא יתגשם.
בשנים האחרונות אני מעיזה יותר, מגשימה יותר, ולאט לאט אני רואה איך החלומות שלי משנים את אופיים, מותאמים לחיי הבוגרים, היציבים.
כאשר שמעתי שמרשה ווידר מגיעה לארץ לכנס ממש שמחתי והיה לי מאד חשוב להגיע לכנס שלה.
מרשה ווידר היא גורו אימון אמריקאית, מייסדת "אוניברסיטת החלומות" ואחת הנשים המצליחות בעולם.marcia-01

היא כתבה 14 רבי מכר בנושאים כמו 'החלום האמריקאי', הרצתה ב tedx, התארחה אצל אופרה וינפרי, ולפני הרבה שנים אף הייתה יועצת של 3 מנשיאי ארה״ב.
החלום שלי היה לראיין אותה. החלטתי להעז ולהגשים אותו.
ביום רביעי בבוקר קיבלתי את פרטי ההתקשרות עימה, ניסיתי להשיגה, היא הייתה בפורטוגל ולא הצלחתי, לכן שלחתי לה הודעת וואטס-אפ.
ב 19:45 אני פתאום מקבלת ממנה הודעה שהיא תשמח לדבר איתי.. עכשיו!!!..
בקשתי ממנה כמה דקות של התארגנות, עליתי מהר לסטודיו, לא היה לי ברור איך אנחנו עושות זאת ברמה הטכנית, הכנתי שאלות, אני ואנגלית חברים מאוד טובים כשאני מקשיבה, אבל לדבר זו כבר יכולת שאני לא מנוסה בה כלל.
אמרתי לעצמי: "אם את הולכת לדבר כעת בלי חשש באנגלית העילגת שלך, מוצאת כיצד להקליט את הראיון מבחינה טכנית ומראיינת בשיחה טראנסאטלנטית בוואטס-אפ את מרשה ווידר, אז הכל אפשרי!!"
סיפרתי לה על הבלוג שלי, שעיקר קהל הקוראות שלו הן נשים שיש להן עסק קטן והיא מיד התחברה לנושא הזה שקרוב לליבה.

ShowImage

בעלות עסקים קטנים, איך הן יכולות להשתמש בכלים שאת מציעה לגבי הגשמת החלומות?
זה אף פעם לא רק לחלום, צריך לפעול להגשמת החלום. אבל המסר שלי מתאים לכל חלום – אישי או מקצועי. כנשיאה לשעבר של האיגוד הלאומי של נשים בעלות עסקים, אני מבינה טוב מאד שנשים מובילות את הדרך ביצירתיות וביזמות.
התהליך שעובד עבור חלומות רבים הוא בעל 3 צעדים.
אנחנו צריכים להיות ברורים בנוגע למה החלום, ולרבים זה הצעד הכי קשה.
אנחנו צריכים להאמין בחלומות שלנו, זה מסתכם בביצוע בחירות
אנחנו צריכים להוכיח שאנחנו מאמינים בחלומות, ע"י נקיטת פעולות כדי לקדם אותם.

אם יש כמה חלומות, בוחרים בכל פעם חלום אחד ברשימה ורק לאחר מכן בוחרים חלום חדש?
לאו דווקא, זה אפשרי לבחור כמה חלומות ביחד ובמקביל להגשים. כנשים אנחנו תמיד עובדות על דברים בצורה מקבילה. יש את החלומות האישיים כמו הבריאות שלנו, המשפחה, מערכות היחסים ולצידם יש חלומות מקצועיים. אז זה לא תהליך לינארי, אבל עבור כל חלום חשוב שתהיה לנו בהירות לגביו, כי זה יעבור לנו לתכנן יותר בקלות וביעילות איך להגשים אותו.

marcia-02

איך אנחנו יכולות לדעת שזה אכן החלום האמיתי שלנו?
ההבנה איזה חלום הוא החלום האמיתי היא הידיעה של עד כמה נרגשות אנחנו לגביו, כמה אנחנו מחויבות אליו, אבל הפרמטר הכי חשוב הוא האם אנחנו פועלות כדי להשיגו. כי זה דבר אחד לדבר על החלום ודבר אחר לפעול למענו.

לפעמים, אם יש לנו חלום גדול או חלום ארוך טווח, למשל משהו בפנסיה או בעתיד, לפתוח עוד משרד או להעסיק אנשים, צריך לפרוט את החלום לפרויקטים קטנים, כי אי אפשר לכתוב ברשימת מטלות "לכתוב ספר" או "לפתוח עסק". זה חייב להיות פרוט של פרויקטים קצרי טווח. אני ממליצה על פרויקטים שאותם ניתן להשלים תוך חודש או פחות, כי זה פרק זמן קצר מספיק כדי להישאר נלהבים, אבל פרק זמן ארוך מספיק כדי להפיק תוצאות, ואנחנו צריכים לראות תוצאות על מנת להישאר עם מוטיבציה גבוהה.

marcia-hands-1200

האם עדיף לראות את התוצאות בכל חלק קטן שפרטנו בתוך החלום הגדול ואז לעבור לפרק הבא באותו החלום?
כן. לקחת את החלום הגדול ולפרוט אותו לפרויקטים ולאסטרטגיות שיעזרו לנו להשיג יותר. יש כאן שני דברים מאד חשובים. אחד, אם נעבור לתכנון אסטרטגי מוקדם מדי, לפעמים אנחנו נתפשר על החלום, נצמצם אותו למה שבאופן ריאליסטי או תקציבי נראה לנו אפשרי, אם לעולם לא נתכנן אסטרטגיה, זו רק פנטזיה. אבל אם נתכנן מוקדם מדי, נקטין את האפשרות ונהיה ריאליסטיים מדי.

הדבר השני הוא מיומנות ספציפית שאנשים חייבים לפתח, בעיקר נשים יזמיות, בכדי להגשים כל חלום. זה לא משנה מהו החלום, בין אם את אמנית שרוצה למכור יצירות או תכשיטים, או סופרת ואת רוצה למכור את הספר שלך. כל חלום.
המיומנות נקראת – enrollment – רתימת אנשים. לשתף אנשים אחרים בחלום שלך באופן שמעורר בהם השראה ורצון להצטרף אליך, לעזור לך, לשכור את שירותיך או אפילו להשקיע בך. ניתן להתגבר על המכשול של מחסור בתקציב כשאת טובה בלחלוק את החלום, העסק, המוצרים או השירותים שלך עם אנשים אחרים. זה מתבטא ביכולת שלך לדבר על מה שיש לך בבהירות, כך שאנשים יבינו. עם תשוקה, כך שאנשים יתעניינו או יתרגשו מזה. אבל יותר מכך, עלינו ללמוד איך להזמין אנשים או לערב אותם בכדי שיצטרפו אלינו.
כנשים, אנחנו חושבות שאנחנו צריכות לעשות הכל בעצמינו ובמקום ללמוד איך לדבר על החלומות שלנו, המוצרים שלנו והפרויקטים שלנו בעוצמה, לרוב נפעל בצורה מצומצמת יותר. אז הרעיון הוא לדבר בעוצמה על מה שאת עושה ולהלהיב אנשים להצטרף אליך וזה ייתן לך עוד משאבים כדי לפתח את העסק או החלום שלך.

מאוד פופולרי היום להשתמש בפלטפורמות כמו מימונה או הדסטארטר על מנת לקדם ולשתף את החלום.
כן, יש את זה בכל העולם אבל ההבדל הוא שצריך לעשות את זה בווידאו, נכון? וזה קשה יותר. אבל היכולת לנהל שיחות אחד על אחד עם לקוחות, משקיעים, חברים, קולגות, זו מיומנות מאד חשובה. בסדנה שאני מנחה בתל אביב אני אלמד את זה ונתרגל את זה ואתן פידבק ואימון בנושא. כי זו מיומנות שמעט אנשים מלמדים וראיתי עד כמה ההיעדר שלה מהווה מכשול ליזמים.

marcia-03

שאלה בנוגע לפחד לקחת את החלום צעד אחד קדימה ולהגשים אותו. יש הרבה סוגים של פחד. דיברת על נשים, על כך שהן עושות כל כך הרבה דברים בו זמנית ויש להן מגבלות של זמן והן ופוחדות לחלום בגדול ואז להתאכזב כי החלום לא מתגשם.
אני חושבת שאת מעלה הרבה נקודות חשובות. הנקודה הראשונה, נקרא לה סדר עדיפויות. היכולת להגיד: ״לא תודה״ לדברים שלא חשובים לנו. את יודעת, כנשים אנחנו מנסות לעשות הכל, עבור כולם, תמיד. היכולת להתחבר ללבך ואם מישהו מבקש ממך לעשות משהו שאת לא חייבת ואת לא רוצה, לשקול להגיד: ״לא תודה״. הרבה מאתנו לא יכולות להכניס חלום ללו"ז אם החיים מלאים ביותר מדי דברים אחרים. חשוב ליצור סדר עדיפויות, חשוב שלא נוותר על החלום שלנו לפני שאפילו חקרנו אותו.
דבר שני, הדרך העיקרית בה אנחנו מחבלות בחלום היא שאנחנו מקרינות את הפחדים והספקות שלנו לתוך החלום. ואנחנו עושות זאת בכך שאנחנו אומרות "מה אם?" אנחנו מדמיינות את הגרוע ביותר.
מה אם אכשל? ראשית, כנשים אנחנו צריכות להיות מודל לחיקוי לדור הבא. להצהיר שהחלומות שלנו חשובים. דבר שני, לחיים יש עליות וירידות, אין שום דבר מובטח. אבל אני מעדיפה ללכת אחרי החלום שלי ואם לא אצליח, לפחות לא אתחרט שמעולם לא ניסיתי. בנוסף, יש כישורים שאנחנו יכולות להשתמש בהם, כמו לבנות קבוצה של נשים ומערכת תמיכה. בימים אלו, אני מקימה קבוצה במקסיקו של איגוד נשות עסקים, כך שנשים יכולות להיפגש ולנהל עסקים אחת עם השנייה, לתמוך אחת בשנייה, כך שכשאנחנו מרגישות פוחדות, מבולבלות, אנחנו יכולות להיות שם זו עם זו.

זה רעיון מצוין, אני רואה את הכוח שיש לנשים שכשהן עובדות יחד או כשהן חולקות מטרות משותפות.
נכון. לדוגמא, עשיתי בתל אביב פגישה אישית עם שתי נשים מחברה שנקראת גולדמיין, הן שותפות, בילינו את כל היום במיפוי החזון שלהן, התכנית העסקית והאסטרטגיה. הן מאד מצליחות ולשתיהן יש ילדים. פעם אחת יכולה להיות נוכחת בעבודה ופעם השנייה, אבל יש להן מערכת תמיכה ושותפות מאד מצליחה.
יש את האתר שלי , יש בו הרבה משאבים חינמיים בספרייה. יש כתבות, ספרים ווידאו. אני רוצה לתת לאנשים את הכלים והמשאבים, בעיקר לנשים יזמיות, כדי שיצליחו בהגשמת החלום שלהם. לעוד סרטונים של מרשה ניתן ללחוץ כאןmarcia-04

מה לגבי אנשים קרובים אלינו שלפעמים הורגים את החלומות שלנו?
תמיד יהיו הורגי-חלומות, או גונבי-חלומות, שיגידו לך למה החלום או הרעיון שלך רע. וזו הסיבה למה אפילו עוד יותר חשוב שתהיה מערכת תמיכה או מאמנים מקצועיים, שיהיה לך לפחות אדם אחד, עדיף יותר, שמאמין בך, שיתמוך בך. לפעמים כשיש לנו חלום, בעיקר אם הוא הולך להשפיע על אנשים אחרים כמו המשפחה והחברים, הם נבהלים. גם בגלל שאכפת להם מאיתנו והם באמת דואגים לנו. אבל גם משום שהם לא בטוחים איך זה הולך להשפיע עליהם, האם החלום יכול לטמון בחובו אכזבה.
הדבר הכי חשוב הוא לפתח אמון בעצמי. כשאת מפתחת את היכולת לדבר עם כל אחד, בכל מקום, בכל זמן על החלום שלך, לא משנה מה התגובה שלהם – כן, לא, רעיון טוב, רעיון לא טוב, רעיון משוגע – שאת עדיין תגידי "טוב זה לא משנה – כי אני מאמינה בחלום שלי". ואז את צריכה להוכיח שאת מאמינה בו, על ידי נקיטת פעולה. כי דרך הפעולות שלנו אנשים רואים שאנחנו רציניות ומסורות לרעיון וזה מה שעושה את ההבדל.

לסיום, האם יש לך מסר שאת רוצה להעביר?
אני רוצה לומר לקוראות שלך שמעולם לא היה זמן חשוב ומתאים יותר, בעיקר בישראל, ללכת בעקבות הלב ולהגשים את החלומות שלנו. אנחנו יכולות להוות דוגמא לעצמנו, לנשים אחרות, לילדים שלנו ולעולם, שלא משנה מה קורה בעולם, בכלכלה, ובזמנים בהם נראה שאנשים משתגעים עם אקדחים אצלנו בחצר האחורית – זה זמן חשוב לעמוד ולהילחם על מה שאנחנו מאמינות בו ולהשתמש בחלומות שלנו כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר.marcia-05

***
אז בואו נמשיך לחלום, ולהגשים ולחלום ולהגשים, אני מרגישה זאת על עצמי איך אני לאט לאט מגשימה עוד ועוד חלומות, יותר ויותר גדולים, ברמת האישית וברמה העסקית כאחד.
ביום שלישי מרשה ווידר מגיעה לארץ לכנס 'להפוך חלומות לדולרים' בבית ציוני אמריקה. כמובן שאני אהיה שם לראות ולשמוע אותה.
אני אומרת לעצמי שיש לי הרבה מה ללמוד ממפגש עם אנשים שעושים עם חייהם דברים כל כך משמעותיים ומעבירים את זה הלאה בכל העולם.
מי שהביא את מרשה ווידר לארץ הוא דורון ליבשטיין, הבעלים של מנטורס צ'אנל. דורון הביא בעבר לישראל את המנטורים המובילים בעולם ביניהם: דיפאק צ'ופרה, ביירון קייטי ורובין שארמה. כעת יש לכם הזדמנות לפגוש גם את מרשה ווידר. להרשמה לכנס: כאן

***

אשמח לשמוע את החלומות שלך, מה הדבר שאת הכי רוצה להגשים ונראה לך שזה ממש בלתי אפשרי להשיג?