5 טעויות נפוצות לצילום בסמארטפון
 
החשיבה על הנושא לפרק הזה שעוסק דווקא בטעויות נפוצות לצילום בסמארטפון הוביל אותי לחשוב על מתי התחלתי לצלם, עם המחשבה על כתיבה של הפוסט ניסיתי להיזכר ומה שהצלחת לדלות מזכרוני הוא שכבר כנערה חיפשתי כל הזמן את המצלמה של אבא שלי (אגב, סביר להניח שיש לו אותה עד היום.. ) ואסור היה לגעת בה שלא תשבר ולא יקרה לה כלום... וממש את הצילום מהצד המקצועי פגשתי לראשונה בתיכון ממש למדתי צילום במסגרת לימודיי מגמת עיצוב הגרפי.

הרבה מהתאוריה והיסודות אני זוכרת עד היום, אני מאלה שממש אוהבת לדעת מאיפה הכל התחיל, ודווקא ההיסטוריה של הצילום היה אחד הנושאים שעניינו אותי, אפילו שמרתי לי את הסיכומים שסיכמתי אז אי שם בכיתה יא', במאה הקודמת.. וכן סיכמתי הכל בכתב יד צפוף וקטן, עם שוליים אדומים שסמנתי ישר עם סרגל, כותרת בצבע אחד, כותרת משנה בצבע אחר, כותבת יום בשבוע תאריך, ומסכמת, ומסכמת.. כל מה שהמורה אמרה. אני מאלו שצחקו עליה שכותבת גם כאשר המורה מתעטשת.. :).zilum

כדי להבין ממש את יסודות הצילום היה לנו חדר חושך בבית הספר, ואליו היינו נכנסים לעתים רחוקות כי החומרים היו מאוד יקרים, וכמו שרואים בסרטים היה לנו חדר חושך עם תמונות שחור לבן תלויות, מלקחיים, מכונה שחושפת את האור.
אבל אז, בתקופה הזו לא נתנו לנו לצלם עם מצלמה כשהיינו החדר החושך השתמשנו בכל מיני אובייקטים שהנחנו על נייר הצילום מתחת לקרן אור לבנה שהדלקנו בצורה מדודה היא חשפה את נייר הצילום וכך היו מקומות בהם הנייר נחשף וגרגרים שהיו מוטבעים בו היו נחשפים לאור והם הפכו לשחורים בפיתוח התמונה. הפיתוח היה תהליך של חצי שעה לפחות לא עושים print ויוצאת תמונה, אלא תהליך רב שלבים שבו לאחר חשיפת נייר הצילום באור לבן וממוקד מעבירים אותו לפיתוח בתוך כמה קערות נפרדות בהם חומרים כימיים שונים עם שמות כמו: מפתח, מפסיק, קובע fixer, וכל התהליך ארוך הזה הוא כדי שהפלא יצא לאור, כך שפתאום מנייר לבן יווצרו כתמים השחורים, אפורים שיוצרים את התמונה.
והמקומות בהם הנייר לא נחשף לאור הנייר נשאר לבן וכך נוצרת תמונה. למדנו ממש דרך הידיים על קומפוזיציה, סידור אלמנטים וכך עשינו ניסיונות הנחנו אלמנטים ברמת שקיפות שונה, מה שקרה הוא שנוצרו טקסטורות מדהימות על הנייר, לצופה מהצד זה יכול היה להראות כמו "מה עשית פה בכלל?" אבל מבחינתי זה היה קסם. כל פעם מחדש זו הייתה הפתעה, מה נראה על הנייר הצילום, איזו תמונה נפלאה תחשף שם...

איזו דרך עשינו מאז מבחינה טכנולוגית, מטורף!
פשוט בלתי נתפס, אך אני עדיין יכולה להריח את הריח של החומרים הכימיים באפי ולחוות את הכניסה לחדר החושך דרך כמה וילונות שחורים, עבים, כבדים, אטומים ובפנים רק תאורה אולטרא סגולה ובתוך החדר כמה דקות עוברות עד שמתרגלים לאור שאינו אור לבן.

ועכשיו, האייפון שלי כמובן לא מספק את החוויות המרגשות של חשיפת נייר הצילום אבל ההתרגשות של תמונה טובה שאני מצלמת מייצרת אצלי רגש דומה.

ולמה כל כך זה מרגש? כי אותי מרגשת הטכנולוגיה, אותי מרגשות היכולות של המצלמה בטלפון, והיכולת לייצר תוכן ויזואלי לעסק שלנו כל הזמן, ובכל רגע נתון, מפני הזמינות של האייפון שלי הוא איתי כל הזמן גם כאשר אני יכולה לתעד לעצמי כאשר אני רואה שדה חמניות ענק לרדת מהכביש ולצלם את היופי הזה ולא להתבאס ששכחתי את המצלמה בבית. (וכן ירדתי לשוליי מהכביש כדי לצלם חמניות בשדה מרהיב)hamania

או לראות בכביש באר שבע, עשרות רבות של גמלים, עשרות, ומהזויות שאני נסעתי בה פתאום הרגשתי שאני בפארק היורה.

גם פה ירדתי מהכביש, הייתי חייבת לצלם את הדבר הנפלא הזה!

IMG_1701

ואז, אני מבינה ורואה את היכולות את מה שאפשר לעשות עם הסמארטפון שלנו, וקצת מתאכזבת ממה שאני רואה בקיר של הפייסבוק, באינסטגרם ולפעמים גם בבלוגים. כי אני מאמינה שכל אחת וכל אחד יכולה על ידי הכרות עם כמה כלים קטנים לשפר את התמונה. לשפר את הצילום.

לכן, בסרטון הזה רציתי להעלות למודעות את 5 טעויות נפוצות לצילום בסמארטפון שאותן אני רואה הרבה מאוד ברשתות החברתיות טעויות שאפשר לשנות ממש על ידי שינוי קטן ואמונה עצמית גדולה.

ואם את עוד לא מכירה את התכנית שלי שעולה בכל יום שני, את מוזמנת להיכנס לרשימת הפרקים פה למטה התכנית  עוסקת בשילוב של תוכן ויזואלי לקידום העסק בצורה אפקטיבית יעילה ונכונה כדי ליצור קהילה אוהדת, קשר עם לקוחות הדוק מה שמביא למכירת גבוהות של מוצרים שלך. ואלו רשימת הפרקים הקודמים שעלו לאוויר.
פרק 1 - מהו תוכן ויזואלי?
פרק 2 - 3 טיפים לשדרוג תמונה שצולמה בסמארטפון.
פרק 3 - איך להכין תוכן ויזואלי יומיומי בקלות ליצירת נוכחות במדיה החברתית?
פרק 4 - איך לקדם את העסק שלך באמצעות how to? 
פרק 5 - איך יוצרים קולא'ז תמונות בסמארטפון?
פרק 6 - צ'ק ליסט - תוכן ויזואלי שעובד.
פרק 7 - כמה פעמים ביום להעלות תוכן ויזואלי?
פרק 8 - 5 טעויות נפוצות לצילום המוצר שלך בסמארטפון
פרק 9 - איזה תמונות הלקוחות שלך אוהבות לראות?
פרק 10 - 6 כללים בסיסיים לצילום מוצלח בסמארטפון

וממש כדאי לך להרשם לרשימת הדיוור, כדי שתקבלי אלייך למייל כל פוסט חדש שעולה באתר. ההרשמה נמצאת ממש בצד ימין למעלה. והסרטון מתומלל פה עבור מי שמעדיפה לקרוא.  

perek-19-19וגם הכנתי סרטון מתומלל, לנוחיותך.

היי,

אני רוצה לדבר היום על 5 טעויות נפוצות של צילום בסמארפון. שמי טלי יחיה, מ-Createit – ללמוד ולעשות בעצמך. היום אנחנו בפרק נוסף בתכנית האינטרנטית השבועית שעולה בכל יום שני CreateTV שבה אני מדברת על כל מה שקשור לתוכן ויזואלי ואיך בעזרת תוכן ויזואלי אפשר לקדם את העסק, כמובן שהכל בסמארטפון.

אני רואה המון טעויות שנעשות כשאני עוברת ככה על הפיד באינסטגרם, בפייסבוק, בטוויטר וגם בבלוגים, ואני יודעת שבאמת ע"י שינוי קטן אחד, כמה שינויים והסתכלות אחרת על התמונה אפשר לשנות את הצילומים ממש להרבה יותר טובים ומוצלחים.

חילקתי את הטעויות שנתקלתי בהן ל-5 נושאים: לקומפוזיציה, סידור התמונה של כל האובייקטים בתוך הפריים; זוויות – באיזה זווית צילום אני נתקלת בה הכי הרבה והיא פחות מוצלחת; חיתוכים של התמונות, החיתוך של הפריים איך הוא יכול להפוך להרבה יותר מוצלח ומה מפריע בו; תאורה – העין קולטת את התאורה אחרת מהמצלמה והרבה פעמים אני נתקלת בתאורה לא מחמיאה בכלל למוצרים שמצלמים. הנושא האחרון זה סטיילינג – איך בעזרת סטיילינג אפשר לשדרג את התמונה, כי אני נתקלת במקום שבו מנסים להראות הכל אבל בעצם לא מראים כלום, רוצים להראות הרבה דברים אבל לא באמת קולטים על מה רוצים להתמקד.

אז בואו נראה את התמונה הראשונה. התמונה הראשונה כמו שאמרתי מתייחסת לנושא הקומפוזיציה. זו תמונה שלכאורה יכולה להיות תמונה מאד מוצלחת. אם נעשה שינוי קל בקומפוזיציה נהפוך אותה להרבה הרבה יותר מעניינת. לכן קומפוזיציה זה משהו שאפשר לשנות תוך כדי תנועה כאשר נהיה ליד האובייקט.

דבר שני זה זוויות. תיראו את שתי התמונות האלה זו תמונה שצילמתי בערב שבת. תמונה אחת זה צילום מאד סטנדרטי שאנחנו רואים הרבה פעמים תמונות כאלה שעולות ברשת אבל הן תמונות הרבה פחות מעניינות. לעומת זאת, תראו את התמונה הזאת. תמונה שהיא הרבה יותר מעניינת. ולמה? רק בגלל שינוי הזווית.

הנושא השני שדיברתי עליו זה חיתוכים. התמונה הזאת שבה אנחנו רואים את הערימה של הקעריות הצבעוניות האלה, קעריות כל כך יפות וכל כך מושכות את העין אבל יש פה כלמיני דברים שמפריעים, תסתכלו בחלק העליון של התמונה. המספר 40 מאד מושך את תשומת הלב שלנו, החלק העליון של החנות. הולכים לשם במקום להתמקד בצבעוניות היפה של המוצר.

דבר נוסף, הנושא הרביעי הוא תאורה. תראו את המנה המדהימה הזאת. ואני מבטיחה לכן שכמה שהיא נראית רע בתמונה, זו מנה טעימה מאד. זו אחת המנת האחרונות הטעימות שאכלתי. שילוב של בננה, עוגיות, קרם, רוטב חמצמץ – פשוט מעולה. אבל מה שקרה פה, היא צולמה במקום שפשוט לא מתאים. כמו שאמרתי קודם, הפרשנות של המצלמה זו לא הפרשנות של העין. מה שהמצלמה עושה, היא עצם מייצרת קונטרסט מאד חזק בין הכהה לבהיר, בין החלקים שהם מוצללים לבין החלקים שהם מוארים. ובמנה אחת קטנה, תראו מה קרה, נהיה ברדק. זה ממש לא מנה שהייתם רוצים לאכול או לטעום ובטח שלא להתגרות ממנה תוך כדי הצילום, ושתבינו עד כמה לי היא הייתה טעימה. תמונה שממש לא כדאי להעלות ואני רואה לא מעט תמונות בסגנון הזה שעולות לרשת.

החלק החמישי שאני רוצה לדבר עליו זה הסטיילינג של התמונה. הסטיילינג של התמונה זה כל מה שנשים לצד האובייקט כדי שהוא יימכר יותר טוב. אבל מה שאני רואה, אני רואה המון תמונות שמלאות בהמון פריטים ואין במה להתמקד. העין מתחילה לטייל בכלמיני אזורים בתמונה אבל היא לא יודעת במה להתמקד באמת.

אלה היו 5 הטעויות שאני נתקלת בהן המון פעמים ברשת. הכנתי לך מדריך שתוכלי להוריד למחשב, לטאבלט, לנייד, למה שיהיה לך נוח ותוכלי לקרוא בזמן שלך, לרפרף כל פעם מחדש על טיפ אחר שיש שם שקשור ל-5 הנושאים שעכשיו דיברנו כדי שתוכלי לשדרג את הצילומים שלך ממש בקלות.

תורידי את המדריך ותוכלי לראות איך בקלות ובשינוי קטן עם הטיפים שכתובים לך שם איך את יכולה לשנות ולשדרג את הצילומים שלך בעזרת הסמארטפון. להתראות!